Do it with love

Jaká je vaše motivace ke cvičení?

Cvičíte kvůli svalům, kvůlí štíhlé postavě? Nebo snad, protože to prospívá vašemu zdraví?

Včera jsem na InstaStories dala jednoduchou otázku a přišlo mi neuvěřitelné množství odpovědí. Proto mě napadlo se trošku rozepsat. A jak dopadl můj menší průkum? Proč cvičím, cvičíte, cvičíme?

Sport byl vždycky součástí mého života. Je to stále součástí mně. Od malička tréninky, nejdříve 5krát, později 6krát, ale ke konci kariéry i 7krát týdně (někdy i dvakrát denně?!). Kdybych to nemilovala, asi bych u sportovního aerobiku nezůstala 16 let. Ale ruku na srdce, byly dny, kdy jsem byla nejlínější bytost na světě a na trénink jsem prostě nechtěla. Cítila jsem se kolikát tak unaveně, přetrénovaně. Jenže moje svědomitost mi nikdy nedovolila trénink “zatánout”. Vždycky jsem šla a překonala sama sebe. Většinou jsem pak z tréninku odcházela s hlavou vztyčenou, že jsem to zase dokázala. Ale byly i momenty, kdy jsem odcházela s brekem.

Ale! Sport by měl přinášet hlavně radost, mělo by to být něco, kde můžete absolutně vypnout, nic neřešit. Měli byhcom to dělat protože chceme a ne, že musíme! Soustředit se jen sami na sebe a po tréninku odcházet o 10 kilo lehčí. Tím nemyslím fyzicky lehčí, ale spíš odhodit těch 10kilo psychického stresu, odragovat se.

Jeden z důvodů, proč jsem se závoděním skončila bylo právě to, že už mi to tu radost přestalo dávat. Byla to pro mě veliká přítež, stresor a místo těšení se na závody jsem se spíše nemohla dočkat, až bude po nich a já si budu moct odpočinout.

Po ukončení kariéry se mi ulevilo snad jako nikdy. Ani po maturitě nebo státnicích mi nespadl takový kámen ze srdce.

V současné době sportuji, sportuji hodně, ale hlavně s radostí a láskou k pohybu. Chodím do fitka, běhat, občas na TRX nebo nějakou skupinovku. Snažím se, aby moje tréninky byly pestré a nikdy mě neomrzily.


IMG_1432.jpg

A co pro mě znamená sport:

Je to pro mě droga a závislost. Činnost, která mi pomáhá k psychickému odpočinku. Miluju ten pocit při cvičení, kdy mohu být sama sebou. Nezáleží na nikom jiném než na mně, na mých myšlenkách a pocitech. Zároveň je to ale také činnost, která přispívá mému zdraví a jako bonus může být i pěkná postava. 🙂 Všechno jde ruku v ruce.


Abych ale byla upřímná, jsou samozřejmě momenty, kdy se mi nechce. Hlavou se mi honí myšlenky typu: “Pohni zadkem, nebo se ti rozteče!” 🙂 Ale ten pocit po, ten je vždycky k nezaplacení. Je to úplně normální, že jste někdy líní, demotivovaní. A co se stane, když půjdete cvičit v týnu jen 3x místo plánovaných 4 tréninků? Vůbec nic. 🙂


A jak jste odpovídali nejčastěji na otázku proč cvičíte vy?

  • Kvůli krásné postavě jako máš ty. – A není důležitější cvičit hlavně pro radost a mít tu postavu k tomu jako bonus? Tolikrát se mi osvědčilo, že když jsem se za něčím přestala hnát, najednout to samo od sebe přišlo.
  • Kvůli psychickému odpočinku, relaxu. – Správně!
  • Sport vyřeší všechny problémy. Smutek, naštvání, vztek. – Tak s tím souhlasím taky, když mám vztek, cvičení mi jde paradoxně úplně nejlíp. Pamatuji si na časy, když mě naštvala trenérka. Já se vytočila a předváděla pak nejlepší výkony :-D.
  • Protože mám zaplacené členství ve fitku. – Tak to je špatně! Život je krátký a jestli tě to nebaví ve fitku, zkus najít jinou sportovní aktivitu, která tě bude naplňovat.
  • Předcházím onemocnění. – Super. Nikomu z nás nepřeji nic špatného.
  • Protože se na sportu setkávám s kamarády a cvičení ve skupině je radost. – To mohu potvrdit. Cvičení ve skupině či týmu je něco, na co mám nejlepší vzpomínky. Tolik legrace… Navíc se říká, že sporotvci jsou největší pohodáři, je to komunita, která si na nic nehraje a vzájemně se podporuje.

A co chtěl autor článku tímto vším říci? Cvičtě, protože vás to baví. V tom tkví to prové kouzlo pohybu.

Pa a sportu zdar.

H.

PS: Napište mi i vy, proč cvičíte a co vám sport přináší. 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s